Rozkład dnia



7:00 Pora na śniadanie
Po ośmiu godzinach snu organizm zaczyna odczuwać głód. Zapasy glukozy zaczynają się wyczerpywać. To właśnie wtedy jest najlepszy moment na śniadanie, najważniejszy posiłek dnia. Powinno zawierać świeże warzywa, nabiał i pełnoziarniste pieczywo. Dzięki temu nasz mózg będzie funkcjonować prawidłowo.

7:45 Umyj zęby
Zęby powinno się myć dopiero mniej więcej pół godziny po jedzeniu - nie wcześniej. Szkliwo zębów jest podatne na uszkodzenie po jedzeniu i piciu.

8:00 Zacznij aktywnie dzień
Poranny jogging, spacer przed pracą, zmuszą do wyjścia na świeże powietrze. Dużo czasu spędzamy w zacienionych mieszkaniach i biurach oświetlanych sztuczny światłem. Tymczasem bardzo ważne dla organizmu jest naturalne światło słoneczne. Słońce pomaga ponowne wyregulować naturalny rytm dobowy. Promienie słoneczne wysyłają do ciała sygnał przerwania produkcji melatoniny, hormonu, który powoduje senność.

10:00 Czas pracy umysłowej i rozwiązywania problemów

O tej porze najłatwiej jest się skoncentrować. Mniej więcej o tej porze dnia najlepiej funkcjonuje nasza pamięć krótkotrwała. Mózg jest odpowiednio odżywiony i dotleniony, gotowy na rozwiązywanie trudnych problemów, zagadek logicznych i pracy na pełnych obrotach.

11:00 Czas dla pęcherza
Jak wynika z badań Dr Sneh Khemka, dyrektora medycznego BUPA International, mniej więcej o tej porze pęcherz powinien zostać opróżniony. Oczywiście potrzeba oddania moczu jest sprawą indywidualną i zależną od tego, co i ile się wpiło. Przyjmując, że wypiłeś rano kubek kawy i twoje nerki pracują prawidłowo, to powinieneś odczuwać potrzebę. Zdaniem urologów mężczyźni powinni pić dużo i często oddawać mocz, dzięki temu filtrują nerki i pęcherz. Zbyt rzadkie oddawanie moczu, może doprowadzić do zakażenia dróg moczowych, a nawet kamieni nerkowych.

13:00 Lunch
To najlepsza pora, aby coś przekąsić. Zdaniem dietetyków w tym czasie najlepiej funkcjonuje układ trawienny. Najlepszy będzie lekki lunch z właściwą równowagę białek i węglowodanów, aby wytrwać do kolacji. Kanapka z razowego chleba i sałatka z tuńczyka oraz jakiś owoc w zupełności wystarczy.








15:00 Spacer
Podczas trawienia lunchu ludzie często czują się ospali. Powodem jest to, że większość krwi odpływa do żołądka, więc mózg jest mniej ukrwiony. Spacer po jedzeniu dokrwi i dotleni mózg.

16:00 Jesteś mniej wrażliwy na ból

O tej porze warto zaplanować, zajęcia fizyczne, wizytę u stomatologa lub lekarza czy cokolwiek, co narazić cię może na ból. Badacze dowiedli, że poziom endorfiny działa na neuroprzekaźniki w mózgu, czym zmniejsza odczuwanie bólu. Po południu poziom endorfin jest najwyższy, więc bóle mogą być mniej zauważalne.

17:30 Trening
Po pracy czas na ćwiczenia fizyczne. O tej porze najwyższa jest temperatura ciała, a dzięki temu mięśnie mają najwięcej siły i są znacznie bardziej sprężyste. Ćwiczenia fizyczne pozwolą także utrzymać formę i odprężyć się po pracy.

19:00 Kieliszek wina
Jest to najlepsza pora na jakiś aperitif przed kolacją. Wino dobrze wpływa na krążenie i wzmaga apetyt. Poza tym planując imprezę w tym czasie, większa dawka alkoholu zaszkodzi ci najmniej. Wątroba jest wtedy w najlepszej formie, a alkohol jest szybko metabolizowany .

19:30 Obiadokolacja
Powinieneś skrupulatnie pilnować godzin posiłków. Regularne jedzenie jest ogromnie ważne. Według badaczy z Uniwersytetu Northwestern nieregularne posiłki powodują szybsze tycie. Poza tym jest to najlepsza pora na wykwintną kolacje przy świecach i spotkanie z kobietą.

22:00 Do łóżka
Odpowiednio zaplanowany dzień powoduje, że twój organizm działa optymalnie. Dorosły człowiek potrzebuje 7-8 godzin snu. Najlepiej kłaść się i wstawać zawsze o tych samych porach. Także połóż się spać nie później niż 23:00, a rano obudzisz się z wypoczęty i pełen energii.
Ćwiczenia
5 posiłków dziennie
Diety
Efekty i korzyści
Rozkład dnia